Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 13 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

ABD Tahvilleri, Perakende Satış Verileriyle Geriledi

ABD tahvilleri bugün açıklanan perakende satış verilerinin ardından düşüş gösterdi

ABD tahvilleri bugün açıklanan verilerin Şubat ayındaperakende satışlarının son 5 ayın en sert tırmanışını gerçekleştirdiğini göstermesi üzerine düştü.

10 yıllık gösterge tahvil faizleri, ABD’nin 21 milyar dolarlıktahvil ihalesi öncesi yükseliş kaydetti. Bugün gerçekleştirilecek ihale bu hafta planlanan ve 66 milyar dolar değerinde olması beklenen 3 ihaleden ikincisi olacak. ABD hazine tahvil faizleri geçtiğimiz hafta açıklanan ve beklenenden iyi çıkan istihdam verileri üzerine güvenli varlıklara olan talebin düşmesiyle tırmanış göstermişti.

New York’ta bulunan R.W. Pressprich & Co. tahvil işlemleri yetkilisi Larry Milstein, “Perakendesatışlarda rakamlar gayet iyi görünüyor. Tahvillerde sizin de beklediğiniz gibi biraz yumuşak duruyoruz ama bu bantta kalmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

10 yıllık tahvil faizleri New York saatiyle 08:47’de 2 baz puan arttı ve yüzde 2.04’e yükseldi. Tahvil faizleri geçtiğimiz hafta yüzde 2.08’e kadar çıkarak 5 Nisan’dan bu yana en yüksek seviyeyi gördü.

ABD’de bugün açıklanan Şubat ayı perakende verileri yüzde 1.1 yükseliş gösterirken, Ocak ayının rakamı yüzde 0.1’den yüzde 0.2’ye revize edildi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı yüzde 0.5 oldu. Volatil kategoriler olarak değerlendirilen otomobil ve akaryakıt hariç diğer kategorilerde satışlar yüzde 0.4 tırmandı.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑