Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 14 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Almanya Ekonomisi Beklentilerden Daha Hızlı Küçüldü

Almanya ekonomisi dördüncü çeyrekte beklenenin üzerinde daraldı

Avrupa’nın en büyük ekonomisi Almanya, ihracattaki düşüşün etkisi ile, geçen yılın dördüncü çeyreğinde ekonomistlerin tahminlerinden de hızlı bir daralma görüldü.

Almanya’da gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH), geçen yılın son üç aylık döneminde, yüzde 0.2 artış gösterdiği önceki çeyreğe göre yüzde 0.6 geriledi. Bloomberg News’un anketine katılan 47 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, Almanya’nın yüzde 0.5 küçülmesi bekleniyordu. Fransa ekonomisi de dördüncü çeyrekte yüzde 0.3 ile beklenenden daha hızlı daraldı.

Almanya merkez bankası Bundesbank, Aralık ayında, Euro Bölgesi’nin resesyona itten borç krizinin yansımalarını işaret ederek, bu yıl için büyüme tahminini yüzde 0.4’e düşürdü. Ancak Almanya ekonomisinde, dördüncü çeyrekteki daralmanın ardından, canlanma işaretleri geliyor. Ülkede işletme ve yatırımcı güveni Ocak ayında beklenenden daha fazla yükseldi ve işsizlik beklenmedik bir düşüş gösterdi.

Frankfurt’ta Commerzbank AG ekonomisti Ulrike Rondorf, “Dördüncü çeyrekteki düşüş büyük ölçüde borç krizinden kaynaklandı ve hatta beklenenden daha fazla bir negatif sonuç dramatik değil,” dedi ve “Belirsizlik, yöneticilerin aklından beklenenden daha hızlı bir şekilde siliniyor. İlk çeyrekte olumlu bir sürpriz görülebilir” değerlendirmesinde bulundu.

Tags: , , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑