Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 19 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Almanya’da Yatırımcı Güveni Üç Yılın En Yükseğinde

Almanya’da yatırımcı güveni Şubat ayında son üç yılın en yükseğinde.

Almanya’da yatırımcı güveni Şubat ayında ekonomistlerin tahmininden daha hızlı yükseldi ve yaklaşık üç yılın en yüksek seviyesine çıktı. Bu durum, Avrupa’nın en büyük ekonomisinin, dördüncü çeyrekteki daralmanın ardından toparlanmakta olduğuna yönelik işaretlere katkıda bulundu.

Gelecek altı aydaki ekonomik gelişmeleri tahmin etmeyi amaçlayan, Almanya’nın Mannheim kenti merkezli ZEWAvrupa Ekonomik Araştırma Merkezi tarafından açıklanan yatırımcı ve analist beklentileri endeksi, Ocak ayındaki seviyesi olan 31.5’ten Şubat ayında 48.2’ye çıktı. Bu, Nisan 2010’dan bu yana en yüksek seviyeyi işaret ediyor. Bloomberg News’un anketine katılan 38 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 35 seviyesine çıkması bekleniyordu.

Almanya merkez bankası Bundesbank, dünkü açıklamasında, Almanya ekonomisinin, güvenin artması ve küresel ekonomideki ilerlemelerin güçlenmesi ile birlikte, içinde bulunduğumuz çeyrekte, tekrar büyümeye dönmesini beklediğini kaydetti. Almanya’da gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) geçen yılın dördüncü çeyreğinde, Avrupa borç krizinden dolayı ihracatın düşmesi ve firmaların yatırımlarını ertelemelerinden dolayı yüzde 0.6 ile ekonomistlerin beklediğinden daha fazla daralmıştı.

Londra’da Citigroup Inc. şef Euro Bölgesi ekonomisti Juergen Michels, “Almanya’dan gelen veriler iyi çıkmaya devam ediyor ve euronun değer kazanmasının henüz önemli bir etkisi yok,” dedi ve “Bölgenin kalan kısmından gelen veriler ise, özel ve kamu bütçelerindeki sorunların sürmesi ile birlikte, oldukça karışık” değerlendirmesinde bulundu.

Bundesbank Aralık ayında, Almanya için 2013 yılı büyüme tahminini yüzde 0.4’e düşürdü. Bu oran halen, Avrupa Merkez Bankası’nın Euro Bölgesi’nin bütünü için yaptığı yüzde 0.3’lük daralma tahmininden daha iyi.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑