Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 20 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Altın Fed Toplantısı Öncesi Bu Ayın En Yüksek Seviyesi Yakınlarında

Altın fiyatları, Fed’in bugün sona erecek toplantısı ile birlikte, bu ayın en yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor

Altın fiyatları, Avrupa’da borç sorununun kötüleşebileceği endişelerinin arttığı bir ortamda, Fed’in bugün sona erecek olan politika toplantısı öncesi, bu ayın en yüksek seviyesi yakınlarında seyrediyor.

Spot altın fiyatları fazla bir değişiklik göstermeyerek, Singapur saati ile 15:21’de ons başına 1,613.25 dolarda kaldı. Metal dün,Güney Kıbrıs’ta parlamentonun, ülkeyi euroda tutmak için hazırlanan kurtarma paketinin en önemli şartı olan banka hesaplarına vergiyi reddetmesinin ardından ons başına 1,615.76 dolara kadar çıkarak 26 Şubat’tan bu yana en pahalı düzeyine ulaştı. Altının yükselişini bugünle birlikte beşinci güne taşıması durumunda, bu yılın en uzun süreli çıkış dönemini yaşamış olacak. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altınvarlıkları, Bloomberg’in derlediği verilere göre, dün yükseldi ve son üç günde ilk kez yukarı yönde hareket etti.

Altın bu yıl, Fed’in teşvik programını yavaşlatacağı spekülasyonunun etkisi ile yüzde 3.7 düştü. 20 Şubat’ta açıklanan önceki Fed toplantısının tutanaklarına göre, bazı politika yapıcılarının,Fed’in aylık 85 milyar dolar olan varlık alımlarının hızını değiştirmeye hazır olması gerektiğini düşünüyor. Fed Başkanı ben S. Bernanke ise parasal gevşemenin sürdürüleceği taahhüdünde bulundu.

HSBC Securities (USA) Inc. analisti Howard Wen, “Daha gevşek küresel para politikaları altını olumlu etkiliyor,” dedi ve “Kıbrıs ile ilgili gelişmeler altın piyasasını desteklemeyi sürdürüyor” değerlendirmesinde bulundu.

Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek ons başına 1,612.80 dolarda kaldı. En aktif altın kontratı dün 1,615 dolar ile 26 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine sıçradı. Lüksemburg Maliye Bakanı Luc Frieden, Euro Bölgesi maliye bakanlarına,Güney Kıbrıs için yeni bir kurtarma paketi hazırlamak üzere, “mümkün olduğunca kısa bir sürede” biraraya gelme çağrısında bulundu.

Spot platin, altı gün ile bu yılın en uzun süreli kayıp dönemini gerçekleştirdikten sonra yüzde 0.2 yükselerek ons başına 1,560.50 dolara çıktı. Bir ons platin bugün 0.9672 ons altın alabiliyor. Bu oran dün, Bloomberg’in verilerine göre, iki ayı aşkın sürenin en büyük iskontosunu göstermişti.

Nakit gümüş yüzde 0.3 yükseldi ve ons başına 28.97 dolara çıktı. Fon yönetimi şirketi Sprott Inc.’nin kurucusu ve başkanı Eric Sprott, gümüşün on yılın yatırımı olacağını söyledi.Palladyum dün yüzde 3.4 ile Ekim ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdikten sonra bugün fazla değişmeyerek ons başına 737.15 dolarda kaldı.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑