Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 11 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Altın Fiyatları Dalgalı Seyrediyor

Altın fiyatları, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında seyretmeye başladı.

Altın fiyatları, ABD ekonomisinde toparlanma olduğunu gösteren veriler ve Avrupa’da krizin devam etmekte olduğuna ilişkin işaretler ile birlikte, kayıp ve kazanç bölgeleri arasında dalgalanıyor. Palladyum 2011’den bu yana en yüksek seviyesinden düştü.

ABD’de ekonominin güç kazanmakta olduğuna ilişkin işaretlerle birlikte, küresel hisse sentleri bugün Haziran 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı ve doların altı önemli para birimi karşısındaki seyrini izleyen Dolar Endeksison yedi ayın zirvesi yakınlarında seyrediyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 8 Mart’ta, İtalya’nın kredi notunu bir basamak düşürdü. Exchange traded fonlardaki (ETF) altın miktarı geçen hafta düştü ve böylelikle, dört hafta üst üste aşağı yönde hareket etmiş oldu.

New York’ta Barclays Plc analisti Suki Cooper, bugünkü raporunda, “Altın ETF’leri aşağı yönde hareket etmeye devam ediyor ve varlıklar, fiyatların 1,600 doların altında işlem görmeye ve hisse senedi piyasasının iyi performans göstermeye devam etmesi ile birlikte, kırılgan kalmayı sürdürüyor” dedi ve “makro belirsizlik devam ediyor ve altına güvenli liman talebi geri dönebilir” şeklinde görüş bildirdi.

Spot altın fazla değişmeyerek, Londra saati ile 10:08’de ons başına 1,578.70 dolarda kaldı. Fiyatlar geçen hafta yüzde 0.2 ile 1 Şubat’tan bu yana ilk haftalık çıkışını gösterdikten sonra, bugün seans içinde yüzde 0.3 kadar yükseldi ve yüzde 0.2 düştü. Nisan vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında fazla değişmeyerek ons başına 1,577.40 dolarda kaldı.

Vadeli kontratların işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 26 altındaydı. Şanghay Altın Borsası’nda, gösterge nakit kontratın işlem hacmi, 22,024 kilo ile rekor seviyeye çıktığı 18 Şubat’tan bu yana, 2012 yılı ortalamasının iki katı seviyesinin üzerinde seyrediyor.

Altın 12 yıl üst üste yükseliş göstermesinina rdından bu yıl, ekonomilerin toparlanmakta olduğuna yönelik güvenin artmasının ardından yüzde 5.8 düştü. ABD’de Cuma günü açıklanan Şubat ayı tarım dışı istihdam verisi beklenenin çok üzerinde arttı ve işsizlik oranı beklenmedik bir düşüş gösterdi. Altın desteki ETF’lerdi altın varlıkları 8 Mart’ta 2,484.1 tona düşerek, Eylül ayından bu yana en düşük seviyesine indi.

Spot gümüş yüzde 0.3 düşerek ons başına 28.89 dolara geriledi. Palladyum, 8 Mart’ta ons başına 786.50 dolar ile Eylül 2011’den bu yana en yüksek seviyesine çıktıktan sonra, yüzde 1.5 düşerek 771.28 dolara indi. Platin yüzde 0.5 değer kaybederek ons başına 1,597.20 dolara geriledi.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑