Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 28 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Altın, Mayıs Ayından Sonraki En Büyük Aylık Düşüşünü Yaşıyor

ETF’deki altın varlıklarının azalması ile altın Mayıs ayından beri en büyük aylık düşüşe yöneldi

Altın Londra’da değer kaybederken ETF’deki altın varlıklarının azalması ile mayıs ayından beri en büyük aylık düşüşe yöneldi.Altın ayrıca 1997’den beri en uzun kayıp serisine de hazırlanıyor. Altının bu düşüşünde toparlanmakta olan ekonomilerin güvenli liman olan kıymetli metale talebin önünü kesmesinin etkisi mevcut.

En büyük altın ETF’si olan SPDR GOLD Trust’taki varlıklar dün 12 ton düşüşle Ağustos ayından beri en düşük seviye olan 1,258.4 tona geriledi. Bloomberg veri tabanına göre yatırımcılar kıymetli metalin sultanlığının bittiği endişesi ilealtın varlıklarını bu ay 100 ton azalttılar.

Spot altının onsu yüzde 0.5 gerileyerek Londra’da yerel saatle 10.11’de 1,589.90 dolardan işlem gördü. Kıymetli metal Şubat ayında yüzde 4.7 değer kaybederek üst üste beş aylık düşüşe yöneldi. New York Comex’teki Nisan vadeli altının onsu yüzde 0.3 kayıpla 1,590.40 dolardan alıcı buldu.

Natixis SA analisti Bernard Dahdah konuyla alakalı “Daha elverişli koşullar altında altın ETF’si tutan yatırımcılar daha riskli ama daha yüksek getirili yatırımlar için altından çıkıyorlar.” yorumunda bulundu.

Nomura International Plc analisti Saeed Amen ise euronun dolar karşısındaki değer kaybının da altını olumsuz yönde etkilediğini belirtti. Avrupa’nın para birimi karşısında dört seansın üçünde yükselen dolar, altın ile ters orantılı hareket ediyor.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑