Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 11 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Avrupa Borsaları İtalya Etkisiyle Haftaya Satıcılı Başladı

Avrupa hisse senetleri, Fitch’in İtalya’nın kredi notunu düşürmesinin üzerine haftaya satıcılı başladı

Avrupa hisse senetleri, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in İtalya’nın kredi notunu düşürmesi ve Çin’de sanayi üretiminin beklentilerin altında kalmasının ardından değer kaybetti. Gösterge endeks Stoxx Europe 600son 4.5 yılın zirvesinden düştü. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri değer kazandı.

Norveç’in ikinci büyük sigorta şirketi Storebrand ASA, daha uzun bir ortalama yaşam süresi için, kenara koyduğu para miktarını artırması gerektiğini açıklamasının ardından son altı ayın en düşük seviyesine indi. Orta Avrupa’nın en büyük petrol şirketi OMV AG ve ICAP Plc, analistlerin hisse notlarını düşürmesinin etkisi ile yüzde 2.5’in üzerinde düşüşler yaşadı.  Ladbrokes Plc, Playtech Ltd. ile Web işini geliştirme konusunda anlaşma imzalamasının ardından, yaklaşık iki yılın en hızlı artışını yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Londra saati ile 10:22’de 294.37 puana geldi.Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi bu yıl, ABD’li kanun koyucuların bütçe konusunda uzlaşmaya varmalarının ardından yüzde 5.3 yükseldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları bugün yüzde 0.2 gerilerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.7 yükseldi.

Frankfurt’ta Close Brothers Seydler Research CEO’su Roger Peeters, “Önceki ayki güçlü yükselişin ardından, şüphesiz, bir düşüş riski kuşkusu var,” dedi ve “Ancak gerçek trend dönüşü likidite akışından dolayı gerçekleşecek. Kısa vadede, trend geçerliliğini korumalı” değerlendirmesinde bulundu.

Stoxx Europe 600 Endeksi geçen hafta , ABD’de tarım dışı istihdamın beklenenin çok üzerinde artması ve merkez bankalarının ekonomilerini desteklemeye devam edeceğini yönelik iyimserlikle yüzde 2.3 ralli yaptı ve son iki ayın en hızlı çıkışını gerçekleştirdi. Endeks Haziran 2008’den bu yana en yüksek kapanışını yaptı.

Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki şirketlerin toplam el değiştiren hisse sayısı, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 28 altındaydı.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑