Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 18 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Avrupa Hisseleri Kıbrıs’taki Gelişmelerden Olumsuz Etkilendi

Avrupa hisse senetleri, Kıbrıs konusundaki gelişmelerin kriz endişelerini artırmasından olumsuz etkileniyor

Avrupa hisse senetleri, Euro Bölgesi maliye bakanlarınınGüney Kıbrıs’ı banka mevduatlarına vergi uygulamaya zorlamasının, bölgede krizin yeniden başlayacağı endişelerini güçlendirmesi sonrası değer kaybetti. ABD endeks vadeli kontratları ve Asya hisse sentleri de değer kaybetti.

Fransa’nın ikinci büyük bankası Societe Generale SA, bankaların Stoxx Europe 600 Endeksi’ndeki 19 sektör arasında en kötü performans gösteren grup olmasına öncülük etti. Ericsson AB, STMicroelectronics NV ile, kar etmeyen chip üretimindeki ortaklığını sonlandırmasının ardından bir haftayı aşkın sürenin en hızlı düşüşünü gerçekleştirdi.  Eurasian Natural Resources Corp., metal fiyatlarının Londra’da düşmesinin ardından, emtia üreticileri arasında en hızlı düşüşü gösteren hisse oldu.

Stoxx Europe 600 Endeksi, güniçinde yüzde 1.2 düşmesinin ardından biraz toparlandı ve yüzde 0.8 yükselerek, Londra saati ile 10:50’de 295.07 puana geldi. Güney Kıbrıs ve Yunanistan hisse senedi borsaları bugün tatil nedeniyle kapalı. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks kontratları yüzde 0.9 gerilerken, MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.9 kaybetti.

Paris’te Banque Palatine SA fon yöneticisi Matthieu Giuliani, “Kıbrıs’ta banka hesaplarına vergi bir emsal yaratıyor ve bugün bir miktar korkutucu,” dedi ve “Kısa vadede, piyasayı olumsuz etkiliyor. Ancak bu Kıbrıs’a özel bir durum. Almanya ve Avrupa Birliği’nin böyle bir şeyi İspanya ya da İtalya’ya uygulayacağını sanmıyorum. Aksi halde bankacılık sisteminde panik çıkar” değerlendirmesinde bulundu.

Güney Kıbrıs 17 üyeli euro Bölgesi ekonomisinin yalnızca yüzde yarımdan daha azını oluşturuyor. Ancak banka hesaplarına akın edilmesi, 2009 yılında Yunanistan’da başlayan mali krizin yeniden ortaya çıkma riskini barındırıyor. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Investors Service, mevduata verginin banka kreditörleri için Avrupa çapında desteği sınırladığını ve politika yapıcıların ülke temerrütlerinden kaçınmak için finans piyasalarını bozma riski getireceklerini kaydetti.

Stoxx Europe 600 Endeksi’nde el değiştiren hisse adedi, bu rapor yazıldığı sırada, son 30 günün ortalamasının yüzde 51 üzerindeydi. Euro Bölgesi’nde beklenen volatiliteyi ölçen VStoxx Endeksi bugün yüzde 22 ile son altı haftanın en hızlı artışını gösterdi.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑