Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 9 Ocak 2013 | E-Kazanç Ekibi

adet yorum

Bilanço Sezonu Borsaları Yükselişe Geçirdi

Amerika Birleşik Devletleri’nde pozitif başlayan bilanço dönemi dünya borsalarını da yükselişe geçirdi. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, 100 endeksi ikinci seansta gelen sert yükseliş ile birlikte 81 bin seviyesinin üzerine çıktı. Avrupa borsa endekslerinde % 1’e yaklaşan oranlardaki yükselişler etkisini gösterirken, Wall Street ise % 0.6 gibi oranlarda bir değer kazanıyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilanço sezonu dün piyasa kapanış sonrası Alcoa ile başladı. Amerika Birleşik Devletleri’nin büyük bir alüminyum şirketi olan Alcoa 4. çeyrekte 242 milyon dolar kâr açıkladı. Alcoa şirketi, 2012 yılının 3. çeyreğinde ise 193 milyon dolar zararda olduklarını açıklamıştı.

Avrupa Merkez Bankası toplantısından önce Euro, Dolara karşı az da olsa değer kaybetti, buna karşı borsalarda yükseliş yaşandı. Euro – Dolar paritesi 1.3050 seviyesinden işlem görüyor. Altın ve brent petrolde de az da olsa bir değer düşüşleri etkili oldu. Amerika Birleşik Devletleri 10 sene vade ile hazine tahvilinin faizi % 1.87 düzeyinden işlem görmekte.

 

İMKB TOPARLANDI

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 100 endeksi ilk seansta düşüşte olsa da kapanışın ardından ikinci seans ile birlikte hızlı bir şekilde yükselişe geçti. Endeks kapanışına yaklaşırken % 1´in üzerinde artıda ve 81 bin seviyesinin yukarısında işlem görmekte. Dolar – TL 1.7766 seviyesine düşerek, hafif de olsa değer kaybetti.

Tags: , , , , , ,


Yazar HakkındaYukarı Çık ↑