Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 20 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Brent Petrolü, Batı Teksas Petrolü ile Farkını Dört Günde İlk Kez Genişletti

Brent petrolü son üç ayın en düşüğüne indikten sonra gelen alımlarla toparlandı

Brent petrolü son üç ayın en düşük seviyesinden yükseldi ve bu hareket ile birlikte, Batı Teksas petrolü ile arasındaki fiyat farkını son dört günde ilk kez genişletti.

Brent petrolü dün yüzde 1.9 ile Kasım ayından bu yana en hızlı düşüşünü gerçekleştirdikten sonra bugün yüzde 0.7 kadar yükseldi. Batı Teksas petrolü fazla değişmeyerek son bir haftanın en düşük seviyesi yakınlarında kaldı. Brent petrolü ileBatı Teksas petrolü arasındaki fiyat farkı dün, Güney Kıbrıs’ın banka mevduatlarına vergiyi reddetmesinin Avrupa borç krizinin derinleşeceği endişelerini artırmasının ardından, yaklaşık sekiz ayın en düşük seviyesine indi. Amerikan Petrol Enstitüsü (API) verilerine göre, ABD’de ham petrol stokları geçen hafta 413,000 varil azaldı. Öte yandan, ABD’de bugün Enerji Bakanlığı stok verileri açıklanacak. Bloomberg’in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, stokların dokuzuncu hafta üst üste yükselmesi bekleniyor.

Singapur’da IHS Consulting idari direktörü Victor Shum, “Bazı kişiler, bu noktada düşük seviyede olduğumuza oynuyor ve tekrar piyasaya dönüyor” dedi ve “Halen bir miktar volatilite bekliyorum. Ancak daha da düşüşü önleyen faktör, piyasada yeterli sayıda kişinin Kıbrıs sorununun çözüleceğine inanması” değerlendirmesinde bulundu.

Mayıs vadeli Brent petrol kontratı, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 77 sent yükselerek varil başına 108.22 dolara kadar çıktıktan sonra, Singapur saati ile 16:00’da varil başına 108.07 dolara geldi. Tüm vadeli kontratların işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamasının yüzde 65 altındaydı. Fiyatlar dün 2.06 dolar düşerek varil başına 107.45 dolara indi ve 10 Aralık’tan bu yana en düşük seviyesini gördü. Avrupa gösterge petrolü Brent ileABD göstergesi Batı Teksas arasındaki fiyat farkı dün 14.93 dolar ile 24 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesine indikten sonra bugün 15.21 dolara çıktı.

Tags:


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑