Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 7 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Citigroup: Apple 41-43 milyar dolarlık satış hedefini tutturamayabilir

Citigroup analistlerinin son zamanlarda yazdığı bir rapora göre Apple bu yıl 41-43 milyar dolarlık satış hedefini tutturamayabilir

Citigroup analisti Glen Yeung tarafından yapılan açıklamaya göre bir zamanlar dünyanın en değerli firması olan AppleInc.’in içinde bulunduğumuz yıl için yaptığı satış hedeflerini tutturamayabilir.

Gelir beklentisini dün itibariyle yüzde 3.7 aşağı çekenCitigroup, Apple’ın bu yıl 40.4 milyar dolarlık satış gerçekleştireceği öngörüsünde bulundu. Yeung ve iki meslektaşının yazdığı raporda iPad ve İPhone 5’lerde kullanılan ekipmanlara düşük talep olduğunu belirtti.

Raporda “Apple’ın tablet ve mobil telefon pazarlarında yaşadığı gerileme bu düşüşün sebebi olabilir” ifadeleri kullanılırken, Apple hisselerine yönelik önümüzdeki 12 ay için fiyat beklentileri hisse başına 20 dolar düşürülerek 480 dolara çekildi.

Apple 23 Ocak’ta yaptığı açıklamada ikinci çeyrek için kâr beklentisini 41 milyar dolar ve 43 milyar dolar arasında açıklamıştı. 28 Ocak’tan bu yana ise analistlerin beklenti ortalaması 42.9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Diğer taraftan görüşleri alınan 42 analist Apple’ın satış hedefini tutturacağını veya aşacağını bekliyor.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre Yeung, Apple hisseleri için “tut” önerisi yapan 11 analistten bir tanesi. Hisseyi satın almayı tavsiye eden analist sayısı 50 iken, hissenin satılması tavsiyesinde bulunan 3 analist var.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑