Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 13 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Dolar, Euro Karşısında 3 Ayın Zirvesini Gördü

Dolar bugün açıklanan perakende verilerinin ardından yükselişe geçerek euro karşısında 3 ayın zirvesini gördü.

ABD doları bugün açıklanan perakende satış verilerinin ülke ekonomisinde toparlanma olduğuna yönelik işaretlere biryenisini daha eklemesiyle euro karşısında son 3 ayın zirvesine çıktı.

Euro, İtalya’nın borçlanma maliyetinin yükselmesi üzerine zayıfladı. Japon para birimi yen ise muhalefetin merkez bankası başkan yardımcılığı için Kikuo Iwata’nın aleyhine oy kullanacağını açıklamasıyla en çok işlem gören para birimleri karşısında yükseldi. Yeni Zellanda merkez bankasının ise bugün gerçekleştireceği politika toplantısında gösterge faiz oranını tüm zamanların en düşk seviyesinde tutması ve değiştirmemesi bekleniyor. Güney Afrika para birimi rand, dolarkarşısında neredeyse son 4 yılın en düşük seviyesine indi.

Connecticut’ta bulunan RBS Securities döviz stratejisti Brian Kim, “Pozitif verilere olumlu bir reaksiyon gerçekleşiyor ve bu da dolara yardımcı oluyor. Genel olarak daha iyi verilerin doları yükselttiğini gördük” yorumunu yaptı.

Dolar, euro karşısında yüzde 0.8 değer kazanarak New York saatiyle 10:20’de euro başına 1.2934 dolara yükseldi ve 10 Aralık’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Yen karşısında ise yüzde 0.7’ye varan düşüşler yaşamasına rağmen toparlanarak yatay bir seviyeye döndü ve 96.09 yen oldu. Euro ise yüzde 0.8 düştü ve 124.29 yene geriledi.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑