Ekonomi Haberleri no image

Yayınlanan Tarih 14 Mayıs 2010 | E-Kazanç Ekibi

1 adet yorum

Facebook Kullanırken Yapmamanız Gerekenler

Zayıf bir Şifre Kullanmak

Bir sözlükte kolaylıkla bulunabilen isim ve kelimeleri kullanmaktan vazgeçmelisiniz.Bunun yerine büyük ve küçük harf karışık kelimeler kullanmalı ve gerekirse içinde numaralar kullanmalısınız.En iyi teknik kelimenin ortasına sembol veya numara yerleştirmektir.Örneğin şifremiz “ayakkabı” ise doğru kullanımı bu şekilde olmalıdır : “ayak27abı”.

Tam doğum tarihinizi görüntelenbilir olarak bırakmak

Hakkınızda gaha fazla bilgi toplayarak ,potansiyel bir biçimde banka veya kredi kartınıza ulaşabilecek Kimlik hırsızları için ideal bir harekettir.Eğer şu anda tam doğum tarihiniz “ay/gün/yıl” herkese açık bir şekilde ise hemen hesap=>gizlilik ayarları=>profil bilgileri=>doğum günü adımlarını izleyerek sadece ben veya sadece arkadaşlarımı işaretleyin.

Gizlilik ayarlarınızı kontrol altında tutmamak

Facebook profilinizde bulunan hemen hemen herşey için erişimi kısıtlamalısınız.Sadece belirli kişilere bilgilerinize erişme izni verebilir ,belirli kişileri ise engelleyebilirsiniz.

Çocuklarınızın ismini tag olarak kullanmak

Kesinlikle çocuklarınızın tam ismini fotoğraflarda tag olarak kullanmayın.Eğer bunu kullanmışsanız hemen kaldırmalısınız..

Evden uzakta olduğunuzdan profilinizde söz etmek

Bu bir bakıma kapıya “evde kimse yok gelip soyabilirsiniz” gibi bir not asmak gibidir.Eğer bir tatile veya bir arkadaşınıza uzun süre gelmemek üzere gidiyorsanız bunu hemen söylemek yerine geldikten sonra yaşadıklarınızı anlatmak yolunu seçmelisiniz.

Arama motorları tarafından bulunabilir olmak

Yabancıların profilinize erişmesini engellemek için hesap=>gizlilik ayarları=>arama adımlarını izleyerek Herkese Açık Arama Sonuçları seçeneğinin seçili olmadığına emin olun.

Çocuklarınızın facebook’u kullanmalarına izin vermek

Facebook üyelerine yaş sınırı koymaktadır.Şu anda bu sınır 13 yaş ve üstüdür. Eğer facebook’a üye bir çocuğunuz varsa en iyi yol onu arkadaş olarak eklemektir.Böylece yaptıklarını ve düşündüklerini öğrenebilirsiniz.İnternet suçları şikayet merkezi müfettişi Charles Pavelites “Çocukların ne düşündükleri hiçbirşeyin olamayacağı kadar ciddidir” demektedir.

Tags: , , , , , , ,


Yazar Hakkında1 Adet Yorum Yapılmış Facebook Kullanırken Yapmamanız Gerekenler için

  1. yavuz says:

    en sondaki yazı cuk oturmuş çocukların facebooka girmesi çok sakıncalı bana göre çünkü özenti şeylerin kol gezdiği yerde çocuklar etkilenebilir bence ailelerin çok dikkatli olması lazım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑