Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 7 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Fitch: Euro Krizi Sonlanması İçin Büyüme Politalarının Benimsenmesi Gereklidir

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings,Euro Bölgesi ekonomik genişlemeyi destekleyici izlenimleri hayata geçirene kadar borç krizinin devam edeceğini belitti.

“Hükümetlerin borçlarının azaltılması için zorunlu olan, siyasi açıdan işleri kolaylaştıran ve banka varlıklarının değerini artıran sürdürülebilir bir ekonomik toparlanma görülmeden ekonomik kriz sona ermeyecktir” ifadelerini değerlendiren Fitsch Ratings yönetici direktörü Ed Parker, şayet büyüme olmazsa, kemer sıkma politikaları karşısındaki muhalefetin de çoğalacağına dikkat çekti.

Uluslararası Para Fonu, kemer sıkma önlemlerinin talebi düşüreceğinden dolayı  Euro Bölgesinin  2013′ te de küçülmeyi sürdürmesini bekliyor.

Euro Bölgesi’nin 4. büyük ekonomisi olan İspanya’daki durgunluk, hükümetin bütçe hedeflerine ulaşmak için çok daha fazla kesintiye gitmesinden dolayı derinleşiyor. Parker,  Avrupa’nın ekonomik toparlanma görünümü için en önemli faktörün İspanya’nın durumu olduğunu söyledi. Yatırımcıların Avrupalı hükümetlerden borç krizini kontrol altına almaları için daha fazla çaba görmek istediklerinin sinyalini vermeleri üzerine İspanya’nın tahvil faizleri yeniden yükselişe geçti.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi’nin Temmuz’daki “euroyu korumak için ne gerekiyorsa en iyi şekilde yapacağı” vaadi temerrüt korkularını hafifletse de, Avrupa’daki sorunların çözülmesi için daha fazla çaba sarf edebileceğine dair endişeler çoğalıyor.

Tags: , , , , , , , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑