Ekonomi Haberleri no image

Yayınlanan Tarih 2 Mart 2010 | E-Kazanç Ekibi

1 adet yorum

Globalleşme ve Onun Karmaşıklığı

Globalleşme ve beraberinde getirdiği ekonomik karmaşıklık, Dünyamızı daha fazla yaralanabilir ve faleket dolu yaptı.

Dünyanın önde gelen ekonomi uzmanları birbirine aşırı bağlılığın (interconnectedness) ekonomileri şoklara karşı daha fazla hassaslaştırdığı konusunda uyarıyorlar.

IMF ekonomisti ve Hindistan başbakanlık danışmanı Raghuram Rajan “Karmaşıklık küçük çaplı şoklara karşı ekonomik sistemin farklılaşmasına neden olurken,aynı zamanda sistemi daha büyük sistematik şoklara maruz bırakmaktadır.Yapılan geliştirmelerin daha büyük bir acıklı çöküş ihtimali meydana getirme olasılığı vardır.” Dedi.

Globalleşme Dünya pazarlarını ve tüm sektörleri biribirlerinden etkilenebilir yapmaktadır.Böylece Amerikada ki bir sektörün yaşadığı kriz diğer ekonomileri rehin alabilmektedir.

Network teorisyeni Nassim Nicholas Taleb Global ekonomi gibi karmaşık sistemlerin göründüklerinden daha az istikrarlı olduklarını söylemektedir.Global ekonomi sadece görünürde dengeli bir profil çizmektedir.Fakat gerçekler aslında global ekonominin öyle olmadığını ve şokların yaşanma ihtimalinin her zaman yüksek olduğunu göstermektedir.

Tags: , , , ,


Yazar Hakkında1 Adet Yorum Yapılmış Globalleşme ve Onun Karmaşıklığı için

  1. Hasan says:

    Global ekonomi ve ülke ekonomimiz; malesef çok faydalı yanları olsada teknolojiye yenik düştü. Çok değil bundan 30-40 sene öncesini düşünelim, o günkü teknolojiye hayat şartlarına, dostluk arkadaşlık kavramlarına kısacası o zamanki hayata bakalım bide bugüne. Nemi değişti çok şey. Günümüzde artık makineler her alanda ön plana çıkmış durumda, insan gücü giderek azalmakta ve bunun getirisi işsizlik oranı her geçen gün hızla yükselmekte. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte dünyada hızla yükselen bir mali dengesizlik başladı ekonomisi iyi olan daha tepelere yükseldi kötü olan yok oldu. Eskilerde insanlar bu söyleşileri yüz yüze yapardı daha keyifli bi halde. Şimdilerde ise bir klavye yardımıyla sadece düşünürek konuşmadan. Bunun getirisi değilmidir zaten ekonomik kriz diye adlandırdığımız zenginin daha zengin fakirinde daha fakir olması olayı. 1940’lı yıllarda varolmaya başlayan ve günümüzde yok olan 300e yakın sektör bulunmakta, tamamına yakını teknolojiye makinelere yenik düştü. Düşünün o aileleri ve o ailelerde yetişen büyüyen bireyleri. Kaç tanesi şanslıydı tartışılır. Ufak bi örnek verirsem çok değil 10 sene öncesinde mahalle aralarında yorgancılar vardı büyük sanatkarlar, şimdilerde yok denecek kadar az. Milli değerlerimize, gelenek ve göreneklerimize sahip çıkar günlük hayatımızda çok ufak değişiklikler yaparsak emin olun ülke ekonomimiz bir parçada olsa iyiye gider. Milli servetimiz artar, işsizlik birazda olsa azalır. Nelermi yapabiliriz. Yabancı sermaye ile ülkemizde kurulmuş olan süpermarketleri tercih etmeyip yerli sermaye ile kurulmuş marketleri tercih edebiliriz. Ekmeklerimizi marketlerden almak yerine mahallemizdeki fırından alabiliriz, sebze ve meyve alışverişlerimizi halk pazarlarından yapabiliriz. Sadece bunları bile yapsak toplum olarak çok şey değiştirebiliriz güzel vatanımızda. Biraz sağ duyulu olalım. Duyarlı bir Türkiye dileğimle.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑