Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 12 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

İtalya ve İspanya Tahvilleri İhaleler Öncesi Yükselişte

İtalya ve İspanya tahvilleri, bu ülkelerdeki borçlanma ihaleleri öncesi yükseldi.

İtalya ve İspanya tahvilleri, iki ülkedeki toplam 14 milyar euroluk (18.8 milyar dolar) borçlanma ihaleleri öncesi yükseldi.
Almanya’nın gösterge 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi, ülkenin beş yıl vadeli enflasyona endeksli tahvil satışı öncesi, iki haftadan fazla sürenin en düşük seviyesinin 3 baz puan uzağına geldi.  Hollanda üç milyar euro tutarında 2018 vadeli tahvil satışına hazırlanıyor ve Avrupa Finansal İstikrar Fonu (EFSF) 2022 vadeli tahvil ihalesine çıkacak. İtalya’nın 2 yıl vadeli tahvilleri, bu ay yapılacak seçimlerde hükümet kurmaya yetecek çoğunluğun çıkamayabileceği endişeleri ile dört haftalık düşüşünü tersine çevirdi ve değer kazandı.

Brüksel’de KBC Bank NV araştırma müdürü Piet Lammens, “İtalya ve İspanya’da riskli konular biraz azaldı,” dedi ve “İtalya’da seçim sonuçları piyasalar için en iyi biçimde çıkmasa bile, bunun yeni bir kriz kaynağı olmasını beklemiyoruz. Eğer satış dalgası gelirse, muhtemelen piyasaya girecek ve bu varlıkları satın alacak yatırımcılar olacak” değerlendirmesinde bulundu.

İspanya’nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi yedi baz puan ya da 0.07 yüzde puanı düşerek, Londra saati ile 09:04’te yüzde 2.72 seviyesine indi. Mart 2015’te vadesi dolacak yüzde 2.75 faizli tahvillerin fiyatı 0.135 ya da 1,000 euro nominal değerli beher kağıt için 1.35 euro yükselerek 100.065’e çıktı.

İtalya’nın iki yıl vadeli tahvillerinin faizi üç baz puan düşerek yüzde 1.70’e indi. Bloomberg’in derlediği verilere göre, bu kağıdın faizi 10 Ocak’ta yüzde 1.275’e düşerek, euro döneminin rekor düşük seviyesi olan yüzde 1.273’e gerilediği 16 Nisan 2010’dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Tags: , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑