Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 14 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

James Bullard, “Ekonomi Büyük İhtimalle Hızlanacak”

St. Louis Fed Başkanı Bullard, ekonominin büyük ihtimalle hız kazanacağını açıkladı

ABD’nin mali politikasından istikrar sinyallerinin geldiğinin altını çizen St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD’nin 2013’teki büyümesinin konut ve küresel ekonominin destekleyeceğini belirtti.

Makroekonomik belirsizliklerin bu yıl daha az olacağını söyleyen Bullard, bunun ABD’nin 2013’e ait makroekonomik beklentileriyle de uyumlu olduğunu ifade etti.

Bullard, ABD’nin gayrisafi yurtiçi hasılasının 2012’nin son çeyreğinde yüzde 0.1 düşmesinin ardından Fed Açık Piyasa Komitesi’nin geçtiğimiz aylık 85 milyar dolarlık tahvil alımlarını devam ettirme kararını destekledi. Politika yapıcılar büyümeyi desteklemek ve yüzde 7.9’larda seyreden işsizlik oranını aşağı çekmek için Fed’in bilançosunu 3 trilyon dolara çıkardı ve faizleri de sıfır yakın tuttu.

Öte yandan ABD’nin son çeyrekteki ekonomik zayıflığı Ocak’ta da devam etti. Perakende satışların Aralık’taki yüzde 0.5 kazancının ardından geçtiğimiz ay yüzde 0.1 yükselmesiyle tüketim geçtiğimiz ay hız kesti.

Fed’deki politika yapıcıların çoğu bu yıl yüzde 2.3 ile 3 büyüme bekliyor. Bullard, ekonominin bu ve önümüzdeki yıl yüzde 3.2 büyüyeceğini, işsizliğin ise 2013 sonunda yüzde 7.2’ye gerileyeceğini öngördü.

Tags: , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑