Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 9 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Kangal´a 985 Milyon Dolarlık Teklif

Kangal Termik Santrali´nin özelleştirme ihalesini 985 milyon dolarlık teklifle Konya Şeker-Siyahkalem Ortak Girişim Grubu kazandı.

Kangal Termik Santrali´nin taşınmazlarının varlık satışı, maden sahasının da işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesi ihalesinde nihai pazarlık görüşmeleri bitti.

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı´nda (ÖİB), ÖİB Başkan Vekili Ahmet Aksu´nun komisyon başkanlığında yapılan ihaleye 7 firma katıldı.

İhaleye, ´´Bereket Enerji Üretim AŞ, Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ, Torunlar Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Gür-Tem Madencilik Turizm ve Ticaret Ltd. Şti., IC İçtaş Enerji Üretim ve Ticaret AŞ-Fernas İnşaat AŞ Ortak Girişim Grubu, Konya Şeker Sanayi ve Ticaret AŞ-Siyahkalem Mühendislik İnşaat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Ortak Girişim Grubu ve YDA İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ-Çelikler Taahhüt İnşaat ve Sanayi AŞ-Özgün Yapı Sanayi ve Ticaret AŞ Ortak Girişim Grubu´´ yer aldı.

İhaleyi 985 milyon dolarla Konya Şeker-Siyahkalem Ortak Girişim Grubu kazandı.

81 turun olduğu ihalede son ikide Limak ve Konya Şeker-Siyahkalem OGG kıyasıya kapıştı.

457 MW KURULU GÜÇ

Sivas´ın Kangal İlçesi´nde bulunan ve Elektrik Üretim Anonim Şirketi´ne (EÜAŞ) ait Kangal Termik Santrali 3 üniteden oluşuyor. 457 megavat (MW) kurulu gücünde bulunan santralin son 5 yıllık ortalama brüt elektrik üretimi 2,2 milyar kilovatsaat (kWh) düzeyinde bulunuyor. Santralde ana yakıt olarak linyit kömürü kullanılıyor.

Tags: , , , , , , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑