Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 14 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Kore Merkez Bankası Faizi Yüzde 2.75’te Tuttu

Kore Merkez Bankası politika faizini değiştirmeyerek yüzde 2.75’te tuttu.

Kore Merkez Bankası, yeni hükümetin Asya’nın dördüncü büyük ekonomisi için mali destek düşünmesi ile birlikte,politika faizini değiştirmedi. Başkan Kim Choong Soo ve Banka kurulu, gösterge faiz olan yedi günlük repo oranını değiştirmeyerek yüzde 2.75’te bıraktı. banka politika faizini Ekim ayında 25 baz puan düşürmüştü.

25 Şubat’ta görevi devralan Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun Hye, Kuzey Kore ile artan gerilim, yendeki düşüşlerin Koreli ihracatçıların Japon rakipleri ile mücadelelerini zorlaştırması ve artan hanehalkı borcu nedeniyle tüketimin azalması gibi sorunlarla mücadele ediyor. Başkan’ın maliye bakanlığı için adayı Hyun Oh Seok, dün basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ekonomi için “kısa vadeli politika desteğine” ihtiyaç duyulduğunu kaydetti.

Hong Kong’da Nomura International Ltd. ekonomisti Kwon Young Sun, karar açıklanamdan önce yaptığı değerlendirmede, “Politika, Kuzey Kore ile artan gerilim ortamında, büyümenin hızlandırılmasından ziyade, risk yönetimi üzerinde odaklanmalı,” dedi ve “Ekonomi iyileşen talebe ve hükümetin hedeflenen teşvik tedbirlerine bağlı olarak ılımlı büyüyebilir,” değerlendirmesinde bulundu.

Yetkililer, geçen yıl yüzde 2 ile küresel resesyondan bu yana görülen en düşük büyüme oranının ardından, Kim tarafından tahmin edilen yüzde 3.8 seviyesindeki potansiyel büyüme oranına yakın bir toparlanma sağlayamama riskinden endişe duyuyoarlar.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑