Ekonomi Haberleri no image

Yayınlanan Tarih 23 Nisan 2011 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Kriz Türkiye İçin Bir Fırsat

Ersin Özince’den boşalan İş Bankası Genel Müdürlüğü koltuğuna oturan Adnan Bali, “Kriz her anlamda Türkiye ekonomisi için önemli bir fırsattır” değerlendirmesini yaptı… Bankacılıkta her kesimle iç içe olmanın önemine vurgu yapan Adnan Bali, İş Bankası için yeni dönemde yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı olmak üzere iki strateji öngördüklerini bildirdi

Nisan ayı başında İş Bankası’nın Genel Müdürlük koltuğuna oturan Adnan Bali, bankanın yeni dönem stratejileri ve sektörün geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Küresel krizin yeni fırsatlar yarattığına işaret eden Bali, şu değerlendirmeyi yaptı: “Kriz, Türkiye ekonomisine, her alanda verilmiş bir fırsattır, moladır. Biz çıtayı daha üst bir noktaya koyabilmek için ummadığımız, bizim dışımızda nedenlerle oluşan bir imkan yakaladık. Bunun farkında olmalıyız. Krizin bizi az etkilemiş olması ve bu defa krizden büyük zarar görmüş olmamamızla yetinmemeliyiz. Bunun bir atak gerekçesi olması gerektiğini düşünüyorum. Kendi ödevimizi iyi yaparak, reytingimizi yükselterek bu farkı daraltacağımızı düşünürken, onların reytinginin de aşağıya gelmesi suretiyle dışımızda nedenlerle sürecin lehimize geliştiğini gördük.”

YENİ İMKANLAR VAR
Krizin fonlama maliyetleri, vade, hacimler, erişilebilecek piyasalar ve yatırımcı tabanı açısından yeni imkânlar, yeni fırsatlar sunduğuna işaret eden Bali, “Şimdi artık en azından bugünkü pazar paylarını korumak değil, o geçmiş dönemin paradigmasıydı, şimdi bu pazardaki rollerimizi daha hakim kılacak, onu perçinleyecek ataklar yapmayı hedeflememiz lazım. Biz de kuruluş olarak onu düşünüyoruz. Bu, kârlılığımızı koruyarak yapmak durumunda olduğumuz bir şey. Yurt ışı ayağında da bütüncül bir stratajiyi gerektiriyor” söyledi.

İki ayaklı strateji izlenecek
Yeni dönemde yurtiçi ve yurtdışı kaynaklı olmak üzere iki strateji öngördüklerini bildiren Bali, ”Yapacağımız şey; müşteriyle iç içe olmak, yanında, yakınında olmak. Ben buna ‘müşteriyle, firmalarla, iş alemiyle entegrasyon süreci, bütünleşme süreci’ diyorum. O bütünleşmede doğal olan, bu süreçleri samimi yürüten öne çıkacak” dedi.

Bank Sofia’da sonuca yaklaşıldı
Bali, Bank Sofia için Rusya’daki yetkili makamlardan bütün izinleri tamamladıklarını, şu anda hisse devir işlemlerinin sürdüğünü söyledi. Bu konuda kısa sürede sonuç almayı düşündüklerini belirten Bali, yurtdışı alımlarında büyük ölçüde Türkiye’nin ciddi ticari işbirliği içinde bulunduğu ülkelere yöneldiklerini, yurt dışı ayağına ilişkin alt stratejileri doğrultusunda pozisyon alabilecekleri ülkelerde fiziki varlık olarak da bulunmak istediklerini söyledi. Bunun için ticari, siyasi ve kültürel ilişkilerin söz konusu olduğu bütün piyasaları yakından izlediklerinin altını çizen Bali, şöyle konuştu: “Yakın coğrafyamızda yer alan diğer ülkeleri de izliyoruz. Bu, hep izlememiz gereken dinamik bir süreç. Yurtdışı misyonumuz en az yurtiçi kadar ve onunla bütüncül mahiyette yönetilmektedir.”

Süvari vizyonuyla yönetim
Bali, ekip olarak bundan önce olduğu gibi daha dinamik, daha interaktif ve yaptıklarının daha fazla fark edildiği bir İş Bankası için çalışmayı sürdüreceklerini belirterek, “Devraldığımız varlığı İş Bankası’nın yerleşmiş kurumsal kültürünün çizgisini takip ederek kısıtlı bir rodeo vizyonu yerine, geniş ufuklara yöneltecek bir süvari vizyonuyla yöneteceğiz” dedi.

Ticari kredilerde açık ara öndeyiz
Bali, İş Bankası’nın ticari kredilerine bakıldığında açık ara farklar görüldüğünü, en yakın bankadan 1 milyar dolar, izleyen iki bankadan ise 7 milyar dolar civarında önde olduğunu vurguladı. Bali, “Bu konuda çok net pozisyon almış bir bankayız. Özellikle kriz dönemlerinde bu özelliğimiz müşterilerimiz ve firmalarda tek tek karşılığını buluyor” diye konuştu.

Dış piyasalara hareket yok
Adnan Bali, aslında yurtiçi piyasanın tükenmediğini vurguladı. 2008′e doğru Türkiye’ye yönelen bankacılıktaki yabancı sermaye olgusunda olduğu gibi büyük ölçüde olgunlaşmış ve imkânları daralan bir piyasadan dışarıdaki piyasalara keşif anlamında bir hareketin söz konusu olmadığını belirtti.

kaynak : http://www.borsarti.com/kriz-turkiye-icin-bir-firsat.html

Tags: , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑