Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 9 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Mart Ayında Hesaplarınızı Tekrar Kontrol Edin!

İşte vatandaşın uykularını kaçıran haber: Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulanmaya başlayacağı   “e-haciz” sistemini mart ayında tamamlayarak, 27 milyar liralık alacağını bu şekilde tahsil edecek.

SGK’ya borcu olanlar için bundan sondaki günler çok daha ‘zorlu’ olacak. Kurumun 27 milyar liralık bir alacağı bulunuyor. Ancak geliştirilen son tedbir SGK borçlularının uykusunu kaçırtacak türden.

Bankalarda parası olanların mevduatlarına haciz işleminin uygulaması için altyapı çalışmaları bir aya kadar tamamlanıyor. Benzer bir durum borcu bulunan kişilerin otomobilleri için de geçerli.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) uygulanmaya başlayacağı “e-haciz” sistemini mart ayında tamamlayarak, 27 milyar liralık alacağını bu şekilde tahsil edecek.

SGK’dan alınan bilgiye göre, kuruma borçlu olanların elektronik ortamda takip edilmesi için Türkiye Bankalar Birliği’ne üye 30 mevduat bankası ve 4 katılım bankasıyla imzalanan protokolle oluşturulacak e-haciz sisteminin altyapı çalışmalarının mart ayında tamamlanacağı bildirildi.

SGK tarafından hazırlanan e-haciz sistemiyle, haciz istek dosyasının elektronik ortamda bankalara gönderileceği ve böylece borçluların hesaplarındaki varlıklara likidite durumu ve borç tutarına göre bloke konularak, haciz tatbik edileceği kaydedildi.

Ayrıca, SGK’nın uyguladığı bir başka e-haciz sisteminin ise borçlunun aracı olup olmadığı sorgulanarak, alacaklı olduğu mükellefin otomobili varsa sistem üzerinden araca “icra şerhi” koyabileceği belirtildi.

E-HACİZ NASIL GERÇEKLEŞTİRİLECEK

Kurumun, e-haciz sistemiyle borçların tahsiline başlamadan önce 6183 Sayılı Kanunu’n 79. maddesi gereğince, borçluya ödeme tebligatı göndereceği, borcu bulunan kişi ya da kurumlara yapılan tebligat sonucunda borç tahsili gerçekleştirilemediği takdirde, e-haciz sisteminin uygulanmaya başlayacağı ve SGK’nın bu şekilde 27 milyar liralık alacağını tahsil edebileceği ifade edildi.

Tags: , , , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑