Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 11 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Morici, “Bu tek seferlik bir sıçrama olup olmadığını kestirmek güç”

Ekonomist Morici, ABD’nin Şubat ayı tarımdışı istihdam verilerini, istihdam piyasasındaki boğa koşusunun başladığını söylemek için yeterli bulmadı

Maryland Üniversitesi Robert H. Smith İşletme Fakültesi’nin ekonomi profesörlerinden Peter Morici, Şubat’ta beklenenin üzerinde gelen istihdam büyümesi rakamlarının, işgücü piyasasının boğa koşusuna başladığını söylemek için yeterli olmadığını savundu.

Hükümetin bütçe kesintilerinin gelecekteki büyümeyi durdurabileceğini ve Cuma günü açıklanan Şubat ayı tarımdışıistihdam verilerinin “tek bir sefere mahsus” bir sıçrama olduğuna işaret edebileceğini böyleyen Morici, “Henüz bir trendi yakalayıp yakalamadığımıza emin değilim. Mart’ta ne olacağını bilmiyoruz” yorumunda bulundu.

ABD Çalışma Bakanlığı’nın verilerine göre dünyanın en büyük ekonomisinde tarımdışı istihdamŞubat’ta 236,000 kişi artarak, 165,000 kişilik beklentinin üzerinde geldi ve işsizlik oranı da yüzde 7.7’ye geriledi.

Zorunlu bütçe kesintilerinin Şubat ayı rakamlarına yansıyıp yansımadığının hiçbir şekilde belli olmadığını söyleyen Morici, kesintilerin etkisinin büyük ihtimalle Nisan’a kadar görülmeyeceğini tahmin etti.

Morici, “Bu tek seferlik bir sıçrama olup olmadığını kestirmek güç” dedi.

Tags: ,


Yazar HakkındaYorumlar kapalı.

Yukarı Çık ↑