Ekonomi Haberleri no image

Yayınlanan Tarih 28 Şubat 2010 | E-Kazanç Ekibi

8 adet yorum

Network Marketing Ve Ekonomiye Zararları


Sosyo-ekonomik özelliklerinden dolayı Türk Toplumunu pazar alanı haline getiren network marketing ve benzeri oluşumlar,hem ekonomiye hemde kişisel gelişime büyük darbe vurmaktadırlar.

Genel olarak insana evinin rahatlığında ve emek harcamadan para kazanma fikri aşılayan network marketing sistemleri,ekonominin can damarı olan insan gücünü,ekonomiye katkı yapmaktan alıkoymaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti yasaları,bu etik olmayan sözde iş organizasyonlarına nasıl izin veriyor anlamıyorum.Ekonomik olarak bunalımda olduğumuz bugünlerde,üretimden alıkoyan düşüncelerin derhal yargılanması ve cezalandırılması gerekmektedir.

Bilindiği üzere,ekonomik kalkınma ancak biribiriyle bağlantılı finansal detayların bir araya gelerek hizmet ve mal üretmesi ile gerçekleşebilir.İnsanı üretim sürecinden uzaklaştıran,temel odak noktası insanın cebinde kalan son üç beş kuruş olan Network Marketing sistemleri çoğu bilimadamı ve sosyolog tarafından “Etik olmayan bir iş ” şeklinde yorumlanmaktadır.

Network Marketing ulusal ekonomi ve ulusal kalkınmanın önünde ciddi bir engeldir.Network Marketing sistemlerinde,gelir dağılımı hiyerarşisinin kaçınılmaz sonucu olarak “piyasanın üstünde fiyatlar”  meydana gelmekte ve mal veya hizmet durduğu yerde yapay bir değer üretmektedir.Enflasyona olan etkisini düşünebiliyor musunuz?

Birçok network marketing sistemi gerçek olmayan sanal ürünler satmaktadır.Sanal ürün satmayanlar ise ,normalde insanlar tarafından bilinmeyen ve genelde denetimden geçmeyen ürünler satmaktadırlar.Bununda fiyatı tabi ki yüksek olmaktadır.

E-kazanc.com olarak network marketing adı altında işleyen herhangi bir oluşuma katılmamanızı öneririz.Hem Toplumsal sorumluluk çerçevesinde hemde kendinize ve emeğinize olan saygınızdan dolayı, finansal durumunuzun size karşı bir silah olarak kullanılmasına izin vermeyin.

Tags: , ,


Yazar Hakkında8 Adet Yorum Yapılmış Network Marketing Ve Ekonomiye Zararları için

 1. semih says:

  network marketing işini yapmadığınız belli. çünkü ben 1 yıldır yapıyorum ve daha evimin rahatlığında para kazandığımı görmedim. normalde inglizce öğretmeni adayıyım. diğer mesleğimde garsonluk. emin ol istanbulda garsonluk yapsam daha çok para kazanırdım. ama vaktimin çoğunu bu ticari sisteme harcıyorum. evden para kazanma sizin yaptığınız gibi bir bilgisayar önünde bir site yapıp reklamdan şurdan para kazanmaktır.
  ne desem boş ta neyse.

  kitap gibi sessiz olacaksın…

 2. erman says:

  network marketing söylediğinizin tam aksine ekonomiye katkı sağlamaktadır burda ürün alışverişi mevcuttur ve devlet bundan vergisini almaktadır.kazançlardan stopajını kesmektedir kargodan vergisini almaktadır.tamamen yasal ve dünyada aklınıza gelebilecek her ülkede bu network marketing alışveriş sistemi uygulanmaktadır insanları yanlış yönlendirmeyelim.biri size bu işi anlatırsa bu sizi düşündüğünden sizi sevdiğinden anlatıyordur sizi önemsemese neden zamanını ve emeğini sizinle paylaşmak istesin.

  • admin says:

   Bİr önceki yazınıza cevap yazdım.Bu şekilde bu saçma sistemi savunduğunuza göre siz ya MLM nin özünde ne olduğunu bilmiyorsunuz yada kazandığınız paralar gözleriniz kapatıyor.
   Bakın!
   Network Marketing adında anlaşılacağı gibi bir sınıfsal statüye bağlı eşit olmayan bir gelir dağılımına odaklanır.Ayrıca network marketing aracılığıyla pazarlanan ürünler piyasnın üstünde bir fiyata sahiptir.Bireylerin alım gücüne doğrudan etki etmektedir.Ve asıl acı olan üyenin kazanmak için bu ürünleri bir şekilde pazarlamak zorunda olması.Firma için satış kaçınılmazdır çünkü üye para kazanmak için satmak zorundadır.
   Network marketing de satılan ürünlerin fiyatları belirlenirken “şirket kazancı+üyelerin komisyonları” eklenir ve doğal olarak yüksek bir fiyat ortaya çıkar.Oysa ki piyasa da yer alan ürünlere sadece “şirket karı veya satıcı karı ” eklenir.

 3. mehmet emin says:

  öncelikle bazı hataları düzeltmek gerekir. Yüksek fiyattan ürün satıldığı söz ediliyor. kendim bizzat tatil paketlerini inceledim firmanın sattığı paket ile müşteri olarak arayıp öğrendiğim fiyatı karşılaştırdım ve az farkla network marketing ile satılan paketin daha ucuz olduğunu gördüm. isteyen benim gibi araştırıp öğrenebilir. bir başka husus ŞİRKET KAZANCI+ÜYELERİN KOMİSYONLARI olduğu için rakamın fırladığı söyleniyor. Bir ürün fabrikada üretildikten sonra ithal edilirken yaklaşık 5-6 dağıtıcıdan geçiyor ve her dağıtıcı maliyetin üzerine kendi karını koyuyor. bunların üzerine kargo ücretidir vergidir işçi maaşıdır vs. fiyatı uçuruyor. yani 20 liraya üretilen mal bu sebeblerden dolayı 100 liraya tüketiciye ulaşıyor. şimdi isterseniz konuyla ilgili biraz daha araştırma yapıp ondan sonra tekrar düşünün. benim tavsiyem bu yöndedir.

  • admin says:

   Merhaba Mehbey bey,
   Yazılarımız yazılmadan önce geniş ve ciddi bir araştırma sürecinden geçer.Yazıda verilen bilgiler bazı network sistemlerinde satılan ürünler piyasa fiyatlarıyla kıyaslandıktan sonra elde edilen “Network sistemlerinin %90 ‘ında piyasadan daha pahalı ürün satılmaktadır” sonucundan sonra yazıya dökülmüştür.
   Tatil paketleri mevsimin bazı günleriyle bağlantılı olarak network sistemlerinin pazarlaması ve ölü zamanların (müşterinin azaldığı zamanlar) canlandırılması için network sitemlerinde daha ucuza satışa sunulmuş olabilir.Bunun amacı çok üyeli ve her üyenin kazanmak için satış yapmak zorunda olduğu bir sistemden faydalanıp satışlarını arttırmaktır.

   E-kazanc.com sitesinde yer alan tüm bilgiler araştırma sürecinden sonra gerçek verilere dayanmaktadır.Saygılarımızla.

 4. lale says:

  bence guzel bı sıstem yanı kotu bır yanı yok bu devırde o kadar çok okuyupta aç kalan varkı yanı hıç hak etmedıgı ışı yapan varkı sayıyız bu ış gayet guzel ıyı

 5. Şenol says:

  Yerli bir network marketing firmasına üyeydim,
  mart ayında eşimle birlikte o firmanın en üst seviyesine ulaştık, bu gelinen seviyede bu işte olsamda olmasamda daimi olarak alınacak olan şirket kar payı ortaklığı hakkını da elde ettik, buraya kadar herşey iyiydi, ama görün ki ne performans primlerim, ne teşvik primlerim ne de daimi olacak olan gelirler ödenmedi, nereye başvuracağımızı bilmiyoruz, üstelik sisteme girişimizi bile engellenmiş durumda, o kadar çaba ,zaman . eş dost vs herşey boşa gitti,benim gibi mağdurlar nerelere başvurabilirler, umarım kimsenin başına gelmez.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑