Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 13 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Obama Geri Adım Atmayacak

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama,  ekonomiye teşvik sağlama planı kapsamında asgari ücetlerin yükseltilmesi çağrısında bulundu.

ABD Başkanı Barack Obama federal asgari ücretin saat başına 9 dolar olması yönünde çağrı yaptı ve Kongre harekete geçmezse iklim değişikliğinden, imalata kadar birçok konuyu çözmek için “yönetim güçlerini” kullanacağı uyarısında bulundu. Obama’nın Ulusa Sesleniş konuşması, başkanın ikinci döneminde Cumhuriyetçileri kışkırtıcı bir tutum ortaya koydu.

Başkanlık seçimlerini yeniden kazanmasından bu yana ilk Ulusa Sesleniş konuşmasını yapan Obama, 4 yaş grubu çocuklar için okul öncesi programı uygulanmasını önerdi ve Avrupa Birliği ile yeni ticaret anlaşması müzakerelerini başlatacaklarını açıkladı. Obama ayrıca 50 milyar dolarlık acil altyapı harcaması yapılmasını teklif etti. Amerikan başkanı Apple Inc. ve Ford Motor Co. gibi şirketleri ABD’nin istihdamına sağladıkları katkılardan ötürü tebrik etti.

Hükümetin yalnızca birkaç kişi için değil, herkes için çalışmasını sağlamanın görevleri olduğunun altını çizen Obama, serbest girişim, bireysel inisiyatiflerin ödüllendirilmesi ve ülkenin her köşesindeki çocuklar için fırsat yaratılmasının teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.

Obama’nın konuşması, Cumhuriyetçiler ile Demokratlar arasındaki 1.2 trilyon dolarlık otomatik harcama kesintileri tartışmalarının devam ettiği bir zamana rastladı. Obama yeniden seçilme kampanyasının ana gündem maddesi olan ekonomik eşitsizliği çözme konusunda siyasi zorluklarla karşı karşıya bulunuyor.

Amerikan başkanın konuşma metninin analizini yapan uzmanlar, Obama’nın Cumhuriyetçiler karşısında geri adım atmayacağına işaret ettiğini söyledi.

Tags: , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑