Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 12 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Petrol, ABD Petrol Stok Verileri Öncesi Düştü

Batı Teksas petrolü, ABD petrol stok verileri açıklanmadan önce iki haftanın en üst seviyesinden düştü.

Batı Teksas petrolü, ABD’de petrol stoklarının son sekiz ayın zirvesine çıktığını göstermesi beklenen veri öncesi, iki haftanın en yüksek seviyesinden düştü. Çin’de rafineleme son dört ayın en düşük seviyesine geriledi.

Petrol vadeli kontratları New York’ta, dün yükselişini üçüncü güne taşıdıktan sonra, yüzde 0.4 kadar düştü. Bugün ABDEnerji Bakanlığı tarafından açıklanacak haftalık petrol stoku verisinin, Bloomberg’in anketine katılan analistlerin tahminlerinin medyanına göre, yükselişini sekizinci haftaya taşıması ve Mayıs ayından bu yana en uzun süreli haftalık çıkış serisini gerçekleştirmesi bekleniyor. Çin’de petrol rafine işlemleri geçen ay, 1 hafta süren yeni yıl tatili dolayısıyla tesislerin üretimi yavaşlatmaları ya da durdurmalarından dolayı geriledi.

Nisan vadeli atı Teksas Petrolü, Nymex elektronik işlemlerinde, 37 sent düşerek varil başına 91.69 dolara indikten sonra, Singapur saati ile 14:27’de 91.70 dolara geldi. Tüm kontratlar için işlem hacmi, bu rapor yazıldığı sırada, 100 günlük ortalamanın yüzde 30 üzerindeydi. Kontrat dün 11 sent yükselerek 92.06 dolara çıktı ve 27 Şubat’tan bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. Fiyatlar bu yıl yüzde 0.1 düştü.

Nisan vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında, 47 sent düşerek varil başına 109.75 dolara geriledi. İşlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 10 altındaydı. Avrupa gösterge petrolü ile ABD göstergesi arasındaki fiyat farkı 18.05 dolar seviyesindeydi. Bu fark dün itibariyle dördüncü gün üst üste daraldı ve 18.16 dolar ile 31 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine indi.

Tags: , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑