Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 27 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Pimco/Gross: Şirket Tahvillerinin Değerleri İrrasyonel Seviyelerde

Pimco’nun en tepe yöneticilerinden Bill Gross, aylık yatırım görünümü raporunda şirket tahvilleri fiyatlarının irrasyonel seviyelerde olduğunu dile getirdi

Dünyanın en büyük tahvil fonu Pacific Investment Management Co. (Pimco) yöneticisi Bill Gross, Federal Reserve tarafından “yıllardır” sürdürülen düşük gösterge faizleri sebebiyle varlık değerlerindeki irrasyonelliğin arttığını belirtti.

Gross aylık yatırım görünümü raporunda kullandığı ifadelerde, varlık fiyatı seviyelerinin yatırımcıların dikkatli olması gerektiği sinyali verdiğini dile getirirken, irrasyonalitenin şu anda 10 üzerinden 6 civarında olduğunu söyledi. Gross ayrıca Fedyöneticisi Jeremy Stein’in bu ayın başlarında şirket tahvilleri gibi bazı kredi piyasalarının finansal istikrara tehdit oluşturmamakla beraber aşırı risk alım sinyalleri verdiğini söylediğini hatırlattı.

Gross “Şirket kredileri ve yüksek getirili tahviller bolca ve irrasyonelce fiyatlanmışlar. Farklar çok sıkı, şirket kâr marjları rekor yüksek zirvelerde ve ekonomi hâlâ kırılgan” ifadelerini kullandı.

Bloomberg tarafından toplanan verilere göre bankalar bu yıl 89.6 milyar dolar değerinde yüksek getirili tahvil sigorta ederken, bu rakam 2012’nin aynı periyoduyla karşılaştırıldığında yüzde 36 yukarıda gerçekleşti. Geçtiğimiz yıl yapılan 433 milyar dolarlık satış varlık sınıfı için bütün zamanların en yüksek rakamıydı.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑