Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 13 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Piyasalar Yön Arayışında

Uluslararası piyasalar, dünkü hareketlerin ardından bugün yönünü belirlemeye çalışıyor.

Uluslararası piyasalar, dün Japon yetkililerden ve G7’den gelen açıklamaların ardından hareketli bir gün yaşadıktan sonra bugün yönünü belirlemeye çalışıyor.

İtalya tahvilleri, Hazine’nin 9 milyar doların üzerinde bir tutarda borçlanma kağıdı satmaya hazırlanmaya başlaması ile birlikte değer kazanırken, İsveç kronu, merkez bankasının faizleri değiştirmemesinin ardından güçlendi. Metaller değer kazandı ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, spot endeksin dün son beş yılın zirvesinden kapanmasının ardından yukarı yönde hareket etti.

İtalya’nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi sekiz baz puan düşerek, Londra saati ile 09:50’de yüzde 4.43’e indi. İsveç kronu, 16 önemli para biriminin tümü karşısında en az yüzde 0.4 güçlenirken, yen dolar karşısında, yüzde 0.7 kadar yükseldikten sonra kazançlarının bir kısmını geri verdi ve yüzde 0.2 yukarıda seyrediyordu. S&P 500 endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 yükselirken, Stoxx Europe 600 Endeksi fazla değişmedi. Kurşun sanayi metalleri arasında en hızlı yükselen metal oldu. Platinin altına primi son 17 ayın zirvesine çıktı ve buğday düşüşünü üçüncü güne taşıdı.

İtalya Hazinesi bugün 6.75 milyar euro (9.1 milyar dolar) tutarında borçlanma kağıdı satacak. İsveç Merkez Bankası politika faizi olan yedi günlük repo faizi değiştirmeyerek yüzde 1’de bıraktı. Bloomberg’in anketine katılan 22 ekonomistin dokuzu, Banka2nın faiz indirimine gitmesini bekliyordu. Bugün açıklanacak olan ABD perakende satışlar verisinin, Ocak ayında, Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre % 0.1 artış göstermesi bekleniyor.

Stoxx Europe 600 Endeksi’nde, düşen iki hisse karşılığı üç hisse değer kazandı. Dünyanın üçüncü büyük bira üreticisi Heineken NV, tüm yıl için karının analistlerin tahminlerinden daha iyi çıkmasının ardından, Amsterdam’daki işlemlerde yüzde 3.9 tırmandı. Avrupa’nın en büyük ikinci oto üreticisi PSA Peugeot Citroen, beklenenden daha düşük projelendirilmiş kar açıklamasının ardından yüzde 2.8 prim yaptı.

Fransa’nın ikinci büyük bankası Societe Generale SA, çeyrek dönem zararı açıklamasının ardından yüzde 3.3 geriledi. Sigorta şirketi Storebrand ASA, karının tahminlerin altında kalmasının etkisi ile, Oslo’daki işlemlerde yüzde 7.3 düştü.

S&P 500 Endeksi, Ekim 2007’de 1,565.15 puan ile gördüğü tarihinin en yüksek seviyesinden yüzde 3 uzakta. General Electric Co., NBC Universal’deki kalan yüzde 49’luk payını ABD’nin en büyük kablo şirketi Comcast Corp.’a 16.7 milyar dolara satma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 3.5 tırmandı.

ABD şirketleri, Wells Fargo & Co.’ya göre, analistlerin kar projeksiyonlarını 2008’den bu yana en düşük marjla geçiyorlar ve tahminlerin büyük bölümü tahminlerin gerisinde kaldı. Banka bu durumun, yatırımcılar tarafından bir “uyarı sinyali” olarak görülmesi gerektiğini kaydediyor.

Tags: , , , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑