Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 18 Şubat 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Suudi Petrol Düşüşte, Brent Petrol Yükselişte

Suudi Arabistan ihracatının 15 ayın en düşüğüne gerilemesi ile petrol düşüşünü ikinci güne taşıyor, brent petrol ise yükselişte

Teksas tipi ham petrol kaybını ikinci güne taşırken iki haftanın en büyük düşüşünü de genişletiyor; brent vadelileri ise değer kazanıyor. Suudi arabistan’ın ham petrol sevkiyatı Aralık ayında 15 ayın düşüğüne geriledi.

New York ham petrolü yüzde 0.4 kadar değer kaybetti. Amerikan Merkez Bankası Fed’den alınan verilere göre ülkenin endüstriyel üretimi Ocak ayında beklenmedik şekilde düştü. Ortak Organizasyonlar Veri Girişimi’ne göre Suudi Arabistan Aralık ayında günlük 7.06 milyon varil petrol ihraç ederek Eylül 2011’den beri en düşük ihracatını gerçekleştirmiş oldu. Benzin vadelileri tırmanışını üçüncü güne taşırken brent kontratının değer kazanması ile Londralı göstergenin Batı Teksas’ın göstergesine farkı genişledi.

Kopenhag’daki Saxo Bank A/S emtia baş stratejisti Ole Hansen konuyla ilgili “ABD2de gördüğümüz büyüme çarpık türden bir durum ama yeterince petrolleri var ve majör talep büyümesinin olduğu yerde de petrolümüz yok. Bu da açık seçik brent petrole Teksas tipi ham petrole göre daha fazla yukarı yönlü baskı uyguluyor.” yorumunda bulundu.

NYMEX elektronik işlemlerdeki Mart vadeli ham petrolün varili 41 sent kadar düşüşle 95.45 dolara geriledi; Dubai saati ile 13.33’te 95.70 dolardan işlem gördü. Petrolün kontratı 15 Şubat tarihinde 1.45 dolar düşüşle 95.86 dolara gerilemişti. Nisan vadelileri 25 sent kayıpla 96.16 dolarda bulunuyor. işlem gören tüm kontratların hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 10 altında bulunuyor.

Tags: , , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑