Ekonomi Haberleri no image

Yayınlanan Tarih 15 Aralık 2010 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Türkiye’de Benzin Neden Pahalı

Türkiye’de son yapılan zamla birlikte benzin fiyatı 4 tl yi buldu.Yapılan zam doğrudan toplu ulaşım fiyatlarına yansıyacak.Yılbaşında zamlar açıklanacak.Peki Bulgaristan ve suriyede 1,5 tl ile 2,5 tl arasında olan benzin Türkiye de neden 4 tl ?

Türkiye özetle vergi canavarı bir ülke.Katma değer vergisi,Ötv, şu v bu v derken akaryakıt,elektrik,doğalgaz fiyatları başını alıp gidiyor.Litresi 4 tl olan benzin fiyatının 2,7 tl lik kısmı vergilerden vergilerden oluşuyor.Bu yaklaşık olarak toplam bedelin %68 ‘ine karşılık geliyor.

Akaryakıt fiyatlarının artması aynı zamanda kayıt dışı riskini de beraberinde getiriyor.Ülke ekonomisi büyürken akaryakıt piyasasının gelişme kaydedememesi bunu ispatlar özelliktedir.İran,Irak,Suriye gibi sınır ülkelerde ki akaryakıt fiyatlarının düşük olması Türk vatandaşları için bir alternatif oldu.Özelikle suriye ile vize engelinin olmaması Türkiye’den Suriye’ye günlük benzin seferlerinin yapılmasına yol açtı.

Hem sektörün hemde ülke ekonomisinin gelişmesi için fiyatların kontrol edilmesi ve vergilerde indirime gidilmesi gerekiyor.

Tags: , , , , , , , , , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑