Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 21 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Uluslararası Piyasalar, Almanya PMI Verileriyle Sarsıldı

Uluslararası piyasalar, Almanya PMI verisinin beklenmedik şekilde düşmesinden olumsuz etkileniyor

Avrupa hisse senetleri, bölge ekonomisinin resesyondan çıkmakta zorlandığını işaret eden verilerin ardından, son üç haftanın en hızlı düşüşünü gösterirken, euro değer kaybetti ve petrol düştü. Euro kayıplarının bir kısmını geri alırken, Çin’de hisse senetleri, fabrika üretiminin tahminlerden daha hızlı artmasının ardından yükseldi.

Stoxx Europe 600 Endeksi New York saati ile 08:50’de yüzde 0.6 aşağıdaydı. Bu 26 Şubat’tan bu yana kapanış bazında en hızlı düşüşü işaret ediyor. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları fazla değişmedi. Euro 16 önemli para biriminin ikisi dışında tümü karşısında değer kaybetti. Çin’deŞanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Petrol yüzde 0.2 geri çekildi. Haruhiko Kuroda’nın merkez bankası başkanı olarak yaptığı ilk basın toplantısı ile birlikte, yen dolar karşısında, dünkü yüzde 0.9’luk kaybının ardından yüzde 0.8 değer kazandı ve 10 yıl vadeli Japonya tahvillerinin faizi 2003 yılından bu yana en düşük seviyesine indi.

Almanya’da imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksi (PMI) Mart ayında beklenmedik bir şekilde 48.9 seviyesine düştü ve hizmet sektörü PMI verisi de geriledi. Öte yandan, Euro Bölgesi’nde, hizmet ve imalat sanayini birlikte gösteren bileşik satınalma yöneticileri (PMI) endeksi de analistlerin beklentisinden daha fazla daralmayı işaret etti. ABD’de bugün açıklanacak olan ikinci el konut satışları verisinin, Şubat ayında, Bloomberg News’un anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin medyanına göre, üç yılı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıkması bekleniyor.

Paris’te Global Equities hisse senedi satış traderı Yves Marcais, “Almanya ekonomik verileri Avrupa ekonomisinin akciğeri,” dedi ve “Aktivite yavaşladığı zaman, güven üzerinde baskı oluşuyor” değerlendirmesinde bulundu.

Tags: , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑