Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 12 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Uluslararası Piyasalar Yönünü Belirlemeye Çalışıyor

Uluslararası piyasalar, fazla bir gelişmenin olmadığı bir ortamda yön arayışında.

Euro zayıfladı, emtia grubu geri çekilde ve ABD endeks vadeli kontratları düştü. Yen, Japonya’da muhalefetten bir parlamenterin, Japonya Demokrat Partisi’nin, Kikuo Iwata’nın merkez bankası başkan yardımcılığı adaylığına muhalif olacağını kaydetmesinin, teşvik tedbirlerinin daha da artırılacağı beklentisini zayıflatması sonucu değer kazandı.

17 Avrupa ülkesinin ortak para birimi euro dolar karşısında yüzde 0.3 düşerek, Londra saati ile 09:33’te 1.3010 dolarseviyesine geldi. Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.1 gerilerken, Stoxx Europe 600Endeksi yüzde 0.3 yükseldi. Soya fasülyesi, ABD’de mahsüle talebin azalmakta olduğu yolundaki işaretlerle geriledi. Macaristan para birimi forint eurokarşısında, enflasyonun yavaşlaması ile birlikte, dokuz ayın en düşük seviyesine indi. Yen 16 önemli para biriminin tümü karşısında yükseldi ve en fazla rand karşısında değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi’nde el değiştiren toplam hisse adedi, endeksin geçen hafta son 4.5 yılın en yüksek sevieysine çıkmasının ardından, 30 günlük ortalamanın yüzde 22 altında seyrediyordu. Avrupa Birliği liderleri, 14-15 Mart’ta Brüksel’de, Güney Kıbrıs’ın kurtarılması konusunu görüşecek.

Singapur’da Manulife Asset Management idari direktörü Pang Cheng Duan, “Bekleyişler realitenin ötesinde ve hisse senedi piyasaları, reel ekonominin bir ya da iki basamak önünde,” dedi ve “ralli yalnızca likiditeye dayanarak devam edemez ve daha iyi şirket karları gibi başka bir faktöre ihtiyacımız var” değerlendirmesinde bulundu.

Tags: , ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑