Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 12 Mart 2013 | E-Kazanç Ekibi

0 adet yorum

Yen, Euro Karşısında Son Beş Günde İlk Kez Değer Kazandı

Yen muhalefetin Iwata’ya karşı çıkmasının ardından değer kazandı

Yen euro karşısında, muhalefetten bir parlamenterin, partisinin, piyasaların para politikasının daha da gevşetilmesinden yana olan Kikuo Iwata’nın merkez bankası başkan yardımcılığı adaylığına karşı olduğunu kaydetmesinin ardından son beş günde ilk kez değer kazandı.

Japonya para birimi, Başbakan Shinzo Abe’nin adaylarından biri olan Iwata’nın atanabilmek için yeterli desteği alamayacağına yönelik beklentilerle, 16 önemli para biriminin tümü karşısında değer kazandı. Euro dolar karşısında, geçen ay yapılan seçimlerin siyasi kilitlenmeye neden olduğu ve yeni bir seçimin yapılma ihtimali olan İtalya’da, yarın yapılacak olan borçlanma kağıdı ihalesi öncesi zayıfladı.

Londra’da Mizuho Corporate Bank Ltd. hedge fon satışları müdürü Neil Jones, “Piyasa Iwata’yı merkez bankası başkan yardımcısı olarak fiyatladı ve insanların onu zayıf yenle eşit olarak düşünüyor,” dedi ve “Iwata’nın başkan yardımcılığına getirilmeyeceğine ilişkin herhangi bir haber, en azından kısa vadede, yeni yukarı yönde etkileyecek,” değerlendirmesinde bulundu.

Yen euro karşısında, son dört günde yüzde 3.1 düştükten sonra, yüzde 0.4 yükselerek, Londra saati ile 09:19’da 125.10 seviyesine çıktı. Japonya para birimi dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 96.10 seviyesine hgeldi. Euro dolar karşısında yüzde 0.3 kayıpla 1.3009 dolara indi.

Bloomberg Korelasyon Ağırlıklı Endeksleri tarafından takip edilen 10 gelişmiş ülke para birimi arasında, yen, bu yılki yüzde 7.9’luk kaybıyla, en kötü performans gösteren para birimi oldu. Dolar yüzde 3.2 ve euro yüzde 1.6 yükseldi.

Tags: ,


Yazar HakkındaBir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yukarı Çık ↑