Ekonomi Haberleri

Yayınlanan Tarih 11 Ocak 2013 | E-Kazanç Ekibi

adet yorum

Abd’de Ticaret Açığı Yükseldi

Amerika Birleşik Devletleri’nde Kasım ayındaki dış ticaret açığı, perakendecilerin tatil sezonu için ithal mal stokğu ve yabancı arabalara olan isteğin Sandy’den sonra yine hızlanması ile beklenmedik bir şekilde büyüdü.

 

Ticaret açığı % 15.8 ‘e yükselerek 48.7 milyar dolara çıkarken, yapılan tahminlerdeki yüzdeyi de aşarak analistleri şaşırttı. Ticaret açığı Nisan ayından bu yana en yüksek düzeye çıkarken, bu rakam Ekim ayında 42.1 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Okyanus ötesinden gelen tüketici mallarına olan talep rekor seviyeye yükseldi.

 

Düşüşe geçen petrol fiyatları ise ticaret açığının Kasım ayında daha da büyümesini önlerken aynı zamanda hane halkı satın alma gücünü de artırıyor. Güçlenen küresel büyüme önümüzdeki aylarda ihracatı da artırarak Alcoa Inc. gibi Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üreticilere katkıda bulunabilir.

 

Pittsburgh’da bulunan PNC Financial Services Group şef ekonomisti Stuart Hoffman, “Harcama konusunda tüketiciler yavaşlayacaktır fakat gerilemeyecektir. İthalat rakamları, insanların Aralık ayında satmayı umdukları malları getirtecekleri beklentisiyle daha iyi olabilirdi” dedi.

 

İthalat Kasım ayında yüzde 3.8 yükselerek 231.3 milyar dolara ulaşarak, Nisan ayından bu yana zirveye çıktı. İthalat oranı Ekim ayında ise 222.9 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Yabancı otomobil ve otomobil parçası alımı 1.51 milyar dolar artarken, mobil telefonlara olan talep 1.81 milyar dolar yükseldi.

Tags: , ,


Yazar HakkındaYukarı Çık ↑